Strona główna Dieta

Tutaj jesteś

Jaka mąka ma najmniej kalorii? Ranking najlżejszych mąk

Różne rodzaje mąki w miseczkach na drewnianym blacie, obok waga kuchenna – porównanie lekkich, niskokalorycznych mąk.

Siedzisz na redukcji i zastanawiasz się, czy kromka chleba albo naleśnik zrujnuje Twoje plany? Dobra wiadomość brzmi tak: nie musisz całkowicie rezygnować z mąki. Wystarczy, że zaczniesz świadomie wybierać jej rodzaj i ilość, a ten tekst pomoże Ci poukładać to krok po kroku.

Jaka mąka ma najmniej kalorii?

Osoby na diecie odchudzającej bardzo często wyrzucają z jadłospisu pieczywo, pierogi, naleśniki czy domowe ciasta. Powód jest prosty – kojarzą te potrawy z pustymi kaloriami i szybkim przyrostem masy ciała. W praktyce dobrze zaplanowana dieta może spokojnie zawierać dania mączne, o ile kontrolujesz porcje, wybierasz bardziej sycące mąki i pilnujesz całego bilansu energetycznego dnia.

Jeśli całkowicie odcinasz się od ulubionych potraw, trudno wytrzymać na diecie dłużej niż kilka tygodni. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zmiana jakości tego, co kładziesz na talerzu. Gdy sięgniesz po mąkę pełnoziarnistą, mąkę gryczaną czy mąkę grochową, a do tego zadbasz o białko i warzywa w posiłku, możesz jeść chleb, placki czy naleśniki i jednocześnie chudnąć bez poczucia ciągłej frustracji.

Typowa mąka zbożowa dostarcza około 320–370 kcal w 100 g. Do tego przedziału zaliczają się zarówno jasne mąki pszenne, jak i większość mąk żytnich, owsianych czy orkiszowych. Różnice w samej kaloryczności między nimi zwykle mieszczą się w kilkunastu, czasem kilkudziesięciu kilokaloriach na 100 g, ale w praktyce potrafią mieć spory wpływ na odchudzanie, gdy połączysz je z zawartością błonnika i indeksem glikemicznym, które decydują o sytości.

Z punktu widzenia diety redukcyjnej najbardziej interesujące będą takie mąki, które łączą w sobie relatywnie niższą wartość energetyczną, dużą ilość błonnika i niski lub średni indeks glikemiczny. Dobrą reputacją cieszą się mąki pełnoziarniste z różnych zbóż, mąki z roślin strączkowych (jak mąka grochowa czy ciecierzycowa), a także mąka gryczana i wybrane pseudozboża, na przykład amarantusowa czy jaglana. W efekcie porcja takiego wypieku syci na dłużej, co ułatwia kontrolowanie apetytu w ciągu dnia.

Gdy wybierasz mąkę na diecie, nie możesz patrzeć wyłącznie na liczbę kalorii w tabelce. Liczy się także indeks glikemiczny, ilość błonnika, zawartość białka oraz stopień przetworzenia produktu. Mąki rafinowane, bardzo jasne, są uboższe w witaminy i składniki mineralne oraz gorzej wpływają na uczucie sytości niż ich pełnoziarniste odpowiedniki, mimo że na 100 g często mają zbliżoną wartość energetyczną.

Wybierając mąkę w sklepie, zawsze sprawdzaj tabelę wartości odżywczej na opakowaniu. Zwróć uwagę na kalorie na 100 g, ilość błonnika, białka oraz cukrów. Uważaj na produkty oznaczone jako „fit” lub „light” – mieszanki tego typu potrafią zawierać dodaną skrobię, cukier, słodkie proszki czy tłuste dodatki, które podbijają kaloryczność, mimo bardzo atrakcyjnych haseł marketingowych.

Jak liczyć kalorie w mące i porcji wypieków?

Informacje na etykiecie, na przykład 330 kcal w 100 g mąki, zawsze dotyczą produktu suchego, przed jakąkolwiek obróbką. To Twój punkt wyjścia do policzenia kaloryczności ciasta, chleba, naleśników czy gofrów. Jeśli nauczysz się czytać tę tabelę i przeliczać ją na realne porcje, łatwiej zaplanujesz dietę bez zgadywania.

Żeby policzyć kalorie konkretnego wypieku, zacznij od spisania wszystkich składników z przepisu i ich ilości w gramach. Następnie dla każdego produktu sprawdź wartość energetyczną na 100 g i przelicz ją na używaną ilość w przepisie, sumując kalorie z mąki, tłuszczu, cukru, mleka, jajek czy dodatków typu orzechy i owoce. Kiedy masz już łączną wartość energetyczną całego ciasta, dzielisz ją przez liczbę porcji lub kromek, żeby uzyskać kaloryczność jednej porcji.

W czasie pieczenia wypiek traci wodę, czyli zmienia swoją masę, ale łączna liczba kalorii przepisu się nie zmienia. Z tego powodu najwygodniej jest liczyć kalorie na etapie surowych składników, a dopiero potem dzielić gotowe ciasto na równe kawałki. Gdy z ważonego bochenka zrobisz 12 kromek o zbliżonej masie, znasz wartość energetyczną każdej z nich i nie musisz się zastanawiać, czy „ta akurat nie jest większa niż wczoraj”.

Podczas liczenia kalorii w wypiekach wiele osób popełnia podobne błędy, przez które bilans całego dnia mocno się rozjeżdża:

  • uwzględnianie w obliczeniach wyłącznie mąki, bez doliczenia tłuszczu, cukru, mleka, kremów czy bakalii,
  • liczenie porcji „na oko” zamiast dzielenia wypieku na równe kawałki i ważenia ich na wadze kuchennej,
  • pomijanie wysokokalorycznych dodatków, na przykład polew czekoladowych, lukru, dżemu, serków do smarowania czy masła,
  • przyjmowanie zbyt małej liczby porcji dla całego wypieku, co automatycznie zaniża kaloryczność deklarowanej „jednej porcji”.

Do liczenia kalorii używaj wagi kuchennej i prostego kalkulatora kalorii online. Pojęcia typu „kromka” czy „kawałek ciasta” są bardzo umowne – bez ważenia różnica między dwiema kromkami może wynosić nawet kilkadziesiąt gramów, co w przypadku słodkich wypieków oznacza często kilkaset kilokalorii.

Jakie typy mąki pszennej i żytniej mają najwięcej kalorii?

Numer „typu” mąki, na przykład typ 450 czy typ 2000, określa ilość tzw. popiołu, czyli składników mineralnych pozostających po spaleniu próbki. W praktyce im niższy typ, tym mąka jest jaśniejsza i mocniej oczyszczona, ma mniej otrąb i mniej błonnika, a jej indeks glikemiczny jest zwykle wyższy. Kaloryczność jasnych i ciemnych mąk na 100 g różni się przeważnie w niewielkim stopniu, ale pełnoziarniste typy dostarczają zdecydowanie więcej składników odżywczych.

Najczęściej używane typy mąki pszennej możesz w uproszczeniu opisać tak:

  • pszenna typ 450 (tortowa) – około 354 kcal w 100 g, IG wysoki, błonnika mało,
  • pszenna typ 500 (krupczatka) – około 353 kcal w 100 g, IG wysoki, błonnika mało,
  • pszenna typ 550 – około 354 kcal w 100 g, IG wysoki, błonnika mało,
  • pszenna typ 650 – około 350–352 kcal w 100 g, IG wysoki, błonnika wciąż niewiele,
  • pszenna typ 750 – około 345–348 kcal w 100 g, IG średni, błonnika więcej,
  • pszenna graham typ 1850 – około 335–340 kcal w 100 g, IG średni, błonnika dużo,
  • pszenna razowa typ 2000 – około 335–340 kcal w 100 g, IG średni, wysoka zawartość błonnika.

W przypadku mąki żytniej spotkasz nieco inne oznaczenia, ale zasada jest podobna:

  • żytnia typ 500 – około 345–350 kcal w 100 g, IG średni, błonnika umiarkowanie dużo,
  • żytnia typ 720 – około 345–350 kcal w 100 g, IG średni, błonnika więcej niż w typie 500,
  • żytnia typ 1150 – około 340–348 kcal w 100 g, IG niski lub średni, sporo błonnika,
  • żytnia typ 1400 – około 340–348 kcal w 100 g, IG niski, bardzo dużo błonnika,
  • żytnia razowa typ 2000 – około 348 kcal w 100 g, IG niski, bardzo wysoka zawartość błonnika.

Za „najbardziej kaloryczne” w tej grupie możesz uznać najjaśniejsze typy mąki pszennej i żytniej, choć w przeliczeniu na 100 g są one tylko trochę bardziej energetyczne od pełnoziarnistych. Różnice rzędu kilkunastu kilokalorii na 100 g schodzą na drugi plan przy porównaniu ilości błonnika, witamin, składników mineralnych i wpływu na indeks glikemiczny posiłku, dlatego z perspektywy diety redukcyjnej korzystniej wypadają typy graham i razowe.

Jak indeks glikemiczny mąki wpływa na odchudzanie?

Indeks glikemiczny (IG) opisuje, jak szybko po zjedzeniu danego produktu wzrasta poziom glukozy we krwi w porównaniu z czystą glukozą. Przyjęło się, że IG do 55 uznaje się za niski, 56–69 za średni, a 70 i więcej za wysoki. Mąki i wypieki traktuje się tu jak każde inne źródło węglowodanów – rodzaj ziarna, stopień rozdrobnienia i dodatki mają ogromny wpływ na wynik.

Obok IG funkcjonuje też pojęcie ładunku glikemicznego (ŁG), który uwzględnia nie tylko szybkość wzrostu cukru we krwi, ale także ilość węglowodanów w porcji. Dzięki temu ŁG lepiej opisuje realny wpływ całego posiłku, na przykład dwóch kromek chleba żytniego z masłem i serem, niż sam indeks glikemiczny pojedynczego składnika.

Produkty z wysokim IG, do których należą wypieki z bardzo jasnej mąki pszennej czy ryżowej, powodują szybki i wysoki skok stężenia glukozy we krwi. Organizm odpowiada mocnym wyrzutem insuliny, co po krótkim czasie prowadzi do gwałtownego spadku cukru. W praktyce czujesz się szybko głodny, masz ochotę na kolejną porcję pieczywa, ciastek czy słodką przekąskę, co wyraźnie utrudnia długotrwałe odchudzanie i sprzyja podjadaniu między posiłkami.

Mąki i produkty o niskim lub średnim indeksie glikemicznym działają zupełnie inaczej. Pełnoziarniste pieczywo żytnie, wypieki na mące gryczanej czy mąkach ze strączków, takich jak groch czy ciecierzyca, podnoszą cukier we krwi wolniej i w mniejszym stopniu. Dzięki dużej ilości błonnika i wyższemu udziałowi białka zapewniają dłuższe uczucie sytości, stabilizują apetyt i ułatwiają kontrolę nad ilością jedzenia w ciągu dnia.

Na indeks glikemiczny produktów mącznych wpływa kilka elementów, na które masz realny wpływ w kuchni:

  • stopień przemiału mąki i wielkość cząstek, im drobniejsza i jaśniejsza mąka, tym zwykle wyższy IG,
  • udział otrąb i błonnika w produkcie, który spowalnia trawienie węglowodanów,
  • rodzaj użytego ziarna lub pseudozboża, na przykład pszenica, żyto, owies, gryka, proso, amarantus,
  • sposób obróbki termicznej, czas pieczenia i ewentualne wcześniejsze rozgotowanie ziarna,
  • dodatki tłuszczu i białka w przepisie, które obniżają IG całego dania,
  • stopień „dojrzałości” pieczywa, świeży jeszcze ciepły chleb ma zwykle wyższy IG niż chleb z poprzedniego dnia.

Jeśli zastanawiasz się, które mąki mogą mocniej podnosić cukier we krwi, a które działają łagodniej, pomocna będzie prosta lista przykładów:

  • wysoki IG – jasna mąka pszenna (typ 450–550), mąka ryżowa, mąka kukurydziana, biały chleb pszenny, bułki pszenne,
  • średni IG – większość mąk pełnoziarnistych z pszenicy i orkiszu, mąka owsiana, mąka jaglana, część pieczywa mieszanego,
  • niski IG – mąka żytnia razowa, mąka gryczana (IG około 40), mąki ze strączków, na przykład mąka grochowa czy ciecierzycowa, a także część mąk orzechowych, na przykład migdałowa.

Przy odchudzaniu liczy się nie tylko wybór mąki o niższym indeksie glikemicznym, ale całe zestawienie na talerzu. Łącz pieczywo i wypieki z białkiem (jajka, chude mięso, nabiał, strączki), zdrowymi tłuszczami (oliwa, awokado, orzechy) i dużą porcją warzyw, a ogranicz słodkie napoje i dosładzanie posiłków. W ten sposób obniżasz łączny ładunek glikemiczny i ułatwiasz sobie kontrolę masy ciała.

Ranking najlżejszych mąk – wartości kaloryczne na 100 g

Ranking najlżejszych mąk opiera się na orientacyjnej kaloryczności w 100 g produktu, uzupełnionej o informację o indeksie glikemicznym, zawartości błonnika i obecności glutenu. Podane niżej liczby mogą nieznacznie różnić się w zależności od producenta, stopnia rozdrobnienia czy wilgotności, ale dobrze pokazują ogólne różnice między poszczególnymi rodzajami mąk.

Rodzaj mąki Orientacyjna kaloryczność na 100 g Orientacyjny poziom IG Orientacyjna zawartość błonnika Gluten
Mąka grochowa ok. 328 kcal niski wysoka bez glutenu
Mąka gryczana ok. 335 kcal niski wysoka bez glutenu
Mąka pszenna pełnoziarnista / graham ok. 339 kcal średni wysoka zawiera gluten
Mąka żytnia razowa ok. 348 kcal niski wysoka zawiera gluten
Mąka orkiszowa pełnoziarnista ok. 340–345 kcal średni wysoka zawiera gluten
Mąka jęczmienna ok. 340–345 kcal niski lub średni wysoka zawiera gluten
Mąka amarantusowa ok. 340–345 kcal średni średnia do wysokiej bez glutenu
Mąka jaglana ok. 345–350 kcal średni średnia bez glutenu
Mąka żytnia jasna ok. 345–350 kcal średni średnia zawiera gluten
Mąka ryżowa ok. 349 kcal wysoki niska bez glutenu
Mąka pszenna typ 650 ok. 350–352 kcal wysoki niska do średniej zawiera gluten
Mąka pszenna biała (typ 450–550) ok. 354 kcal wysoki niska zawiera gluten
Mąka owsiana ok. 360–370 kcal średni wysoka bez glutenu (w wersji certyfikowanej)
Mąka ciecierzycowa ok. 360–370 kcal niski wysoka bez glutenu
Mąka kukurydziana ok. 361 kcal wysoki niska do średniej bez glutenu
Mąka kokosowa ok. 400–420 kcal niski wysoka bez glutenu
Mąka migdałowa ok. 560–600 kcal niski średnia bez glutenu

Z rankingu dobrze widać, że do najmniej kalorycznych, a jednocześnie bogatych w błonnik należą przede wszystkim mąka grochowa, mąka gryczana, pełnoziarnista mąka pszenna, a także mąki żytnie i orkiszowe z wysokim typem. Dla porównania, bardzo modne mąki orzechowe czy mąka kokosowa mają wyraźnie więcej kalorii na 100 g, mimo niskiego IG, dlatego lepiej traktować je jako dodatek smakowy i źródło tłuszczu, a nie podstawę codziennych wypieków, jeśli Twoim celem jest redukcja masy ciała.

Niskokaloryczna mąka gryczana

Mąka gryczana powstaje z przemiału nasion gryki, która jest tzw. pseudozbożem, a nie klasycznym zbożem jak pszenica czy żyto. Nie zawiera naturalnie glutenu, dlatego może pojawiać się w jadłospisie osób z nietolerancją glutenu i chorujących na celiakię, jeśli produkt ma odpowiednią certyfikację. Ma charakterystyczny, lekko orzechowy smak i ciemniejszą barwę, świetnie sprawdza się w naleśnikach, plackach, blinach, a także w mieszankach do pieczenia chleba i bułek.

Sto gramów mąki gryczanej dostarcza około 335 kcal, co plasuje ją w grupie mąk stosunkowo lekkich energetycznie. Jej indeks glikemiczny to około 40, czyli poziom uznawany za niski, dzięki czemu pomaga stabilizować poziom glukozy we krwi. Mąka ta zawiera solidną porcję błonnika oraz cennego białka, a do tego jest bogata w witaminy z grupy B, magnez, potas, żelazo, wapń, selen, sód i miedź. W gryce obecne są także liczne związki fenolowe o działaniu przeciwzapalnym, które wspierają naczynia krwionośne i układ krążenia.

Jeśli myślisz o redukcji masy ciała i szukasz alternatywy dla jasnej mąki pszennej, warto znać najważniejsze zalety mąki gryczanej:

  • wysoka zawartość błonnika wspiera pracę układu pokarmowego i daje długotrwałe uczucie sytości po posiłku,
  • niski indeks glikemiczny pomaga stabilizować poziom cukru, co ogranicza napady głodu i ochotę na podjadanie,
  • brak glutenu sprawia, że po odpowiednim doborze produktu jest przydatna w diecie osób z celiakią oraz nietolerancją glutenu,
  • obecność związków fenolowych i składników mineralnych działa wzmacniająco na naczynia krwionośne i serce, co ma znaczenie dla ogólnego zdrowia metabolicznego.

Przy wszystkich zaletach, mąka gryczana ma też swoje ograniczenia, o których dobrze wiedzieć przed większymi zakupami. Jej smak jest dość intensywny i nie każdemu odpowiada, szczególnie w słodkich wypiekach, dlatego często łączy się ją z innymi mąkami, na przykład pszenną pełnoziarnistą lub owsianą, w proporcji pół na pół. U osób z celiakią konieczne jest sięganie po produkty z wyraźnym oznaczeniem „bez glutenu”, bo tradycyjna mąka gryczana może być zanieczyszczona śladowymi ilościami zbóż glutenowych na etapie produkcji.

Zdrowa mąka pełnoziarnista – ile ma kalorii?

Mąka pełnoziarnista powstaje z przemiału całego ziarna, czyli bielma, otrąb i zarodka. Może dotyczyć różnych zbóż, na przykład pszenicy, żyta czy orkiszu, jednak ich wspólną cechą jest mniejszy stopień oczyszczenia w porównaniu z białą mąką rafinowaną. Dzięki zachowaniu otrąb i zarodka taka mąka ma więcej błonnika, witamin i składników mineralnych niż jej jasny odpowiednik.

Sto gramów mąki pełnoziarnistej dostarcza zazwyczaj około 330–350 kcal, przy czym popularna mąka pszenna pełnoziarnista ma około 339 kcal w 100 g. Jej indeks glikemiczny jest zwykle na poziomie średnim, ale zauważalnie niższym niż w przypadku jasnej mąki pszennej. W mące pełnoziarnistej znajdziesz witaminy z grupy B, witaminę E, K i trochę D, sporo białka, żelazo, fosfor, potas, cynk oraz zdecydowanie większą ilość błonnika pokarmowego, który odgrywa ważną rolę w kontroli masy ciała.

Włączenie mąki pełnoziarnistej do codziennych przepisów ma wiele zalet z punktu widzenia diety redukcyjnej:

  • dłuższe uczucie sytości po posiłku, co pomaga ograniczyć liczbę przekąsek między głównymi daniami,
  • korzystny wpływ błonnika na perystaltykę jelit i mikrobiotę, co przekłada się na sprawniej działający układ pokarmowy,
  • wspomaganie pracy układu nerwowego i koncentracji dzięki obecności witamin z grupy B oraz magnezu,
  • większa gęstość odżywcza na 100 kcal – w tej samej porcji energii dostarczasz więcej witamin, minerałów i związków bioaktywnych niż w przypadku mąki białej.

W praktyce możesz zastępować mąką pełnoziarnistą część lub całość mąki białej w domowych wypiekach, takich jak chleb, bułki, pizza, naleśniki, ciasta ucierane czy muffiny. Warto tylko pamiętać, że przez wyższą zawartość błonnika taka mąka chłonie więcej wody, dlatego często trzeba dodać odrobinę więcej płynu niż w klasycznym przepisie, a ciasto może wymagać nieco dłuższego wyrabiania i rośnięcia.

Zdrowa mąka grochowa na odchudzanie

Mąka grochowa to produkt uzyskiwany z roślin strączkowych, konkretnie z wysuszonego grochu. Jest naturalnie bezglutenowa i ma wyraźny, lekko strączkowy smak, który dobrze komponuje się z daniami wytrawnymi. Użyjesz jej do przygotowania placków, naleśników, pieczonych kotlecików, panierki do mięsa i warzyw, a także do zagęszczania zup i sosów w miejsce tradycyjnej zasmażki z mąki pszennej.

W 100 g mąki grochowej znajduje się około 328 kcal, co czyni ją jedną z mniej kalorycznych mąk dostępnych na rynku. Jej indeks glikemiczny określa się jako niski lub na pograniczu niskiego i średniego, dzięki czemu nie powoduje gwałtownych skoków cukru we krwi. Mąka grochowa dostarcza sporo białka roślinnego, w tym cennej lizyny, a także dużych ilości błonnika. Jest dobrym źródłem witamin z grupy B, witaminy C, D i K, kwasu foliowego, beta-karotenu, żelaza, cynku i potasu, co sprawia, że świetnie wpisuje się w dobrze ułożoną dietę odchudzającą.

Jeśli chcesz włączyć mąkę grochową do swojego jadłospisu redukcyjnego, zwróć uwagę na jej najważniejsze atuty:

  • wysoka zawartość błonnika wspiera perystaltykę jelit i poprawia komfort trawienny w trakcie diety,
  • spora ilość białka pomaga lepiej nasycić się posiłkiem i ułatwia utrzymanie masy mięśniowej podczas redukcji,
  • niski lub średni IG oraz wysoki udział skrobi opornej sprzyjają stabilnemu poziomowi glukozy i mniejszej ochocie na słodkie przekąski,
  • naturalny brak glutenu czyni ją ciekawą opcją dla osób, które z powodów zdrowotnych muszą unikać zbóż glutenowych.

Mąka grochowa, podobnie jak inne mąki ze strączków, ma jednak tendencję do powodowania wzdęć u osób z wrażliwym układem trawiennym, zwłaszcza gdy pojawia się w diecie nagle i w dużych ilościach. Jej smak w wypiekach słodkich bywa zbyt intensywny, dlatego lepiej sprawdza się w daniach wytrawnych lub w mieszankach z innymi mąkami. Warto zaczynać od mniejszych ilości w przepisach i stopniowo obserwować reakcję organizmu, dzięki czemu łatwiej dopasujesz idealną proporcję do swoich potrzeb.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy na diecie redukcyjnej trzeba całkowicie rezygnować z mąki?

Nie musisz całkowicie rezygnować z mąki. Wystarczy, że zaczniesz świadomie wybierać jej rodzaj i ilość. Dobrze zaplanowana dieta może spokojnie zawierać dania mączne, o ile kontrolujesz porcje, wybierasz bardziej sycące mąki i pilnujesz całego bilansu energetycznego dnia.

Jaka mąka ma najmniej kalorii i jest polecana na diecie odchudzającej?

Do najmniej kalorycznych, a jednocześnie bogatych w błonnik należą przede wszystkim mąka grochowa (ok. 328 kcal/100g), mąka gryczana (ok. 335 kcal/100g), pełnoziarnista mąka pszenna (ok. 339 kcal/100g), a także mąki żytnie i orkiszowe z wysokim typem. Są one również korzystne z punktu widzenia indeksu glikemicznego i zawartości błonnika.

Jak indeks glikemiczny mąki wpływa na odchudzanie?

Produkty z wysokim indeksem glikemicznym powodują szybki skok stężenia glukozy we krwi, co prowadzi do szybkiego spadku cukru i poczucia głodu, utrudniając odchudzanie. Mąki i produkty o niskim lub średnim indeksie glikemicznym podnoszą cukier wolniej, a dzięki dużej ilości błonnika i białka zapewniają dłuższe uczucie sytości, stabilizują apetyt i ułatwiają kontrolę nad ilością jedzenia.

Jak prawidłowo liczyć kalorie w domowych wypiekach?

Aby policzyć kalorie, zacznij od spisania wszystkich składników z przepisu i ich ilości w gramach. Dla każdego produktu sprawdź wartość energetyczną na 100 g i przelicz ją na używaną ilość, sumując kalorie z mąki, tłuszczu, cukru, mleka, jajek i dodatków. Następnie łączną wartość energetyczną całego ciasta podziel przez liczbę porcji, aby uzyskać kaloryczność jednej porcji. Do liczenia kalorii zaleca się używanie wagi kuchennej i kalkulatora kalorii online.

Jakie są główne zalety mąki gryczanej na diecie redukcyjnej?

Główne zalety mąki gryczanej na diecie redukcyjnej to wysoka zawartość błonnika, która wspiera układ pokarmowy i daje długotrwałe uczucie sytości, niski indeks glikemiczny (ok. 40), który pomaga stabilizować poziom cukru i ogranicza napady głodu, brak glutenu (jeśli produkt ma certyfikację) oraz obecność związków fenolowych i składników mineralnych, które wzmacniają naczynia krwionośne i serce.

Redakcja magictown.pl

Jako redakcja magictown.pl z pasją śledzimy świat urody, mody, zdrowia i diety. Uwielbiamy dzielić się naszą wiedzą z czytelnikami, pokazując, że nawet najbardziej złożone tematy można przedstawić w prosty i inspirujący sposób. Dbamy, by każdy znalazł tu coś dla siebie!

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?